Ziemia ogrodowa z dostawą, transport, załadunek ziemi ogrodowej
Ziemia ogrodowa do upraw, regeneracji kwiatów oraz trawników. Piękny ogród jest ściśle związany z jakością ziemi ogrodowej. Przed posadzeniem roślin, trawnika zatroszcz się o odpowiednie podłoże. W naszej oferta obejmuje dostawę ziemi ogrodowej, ziemi torfowej. Jednym z głównych składników ziemi torfowej są mchy i porosty. Ziemia torfowa ma najczęściej odczyn kwaśny i zawiera niewiele składników pokarmowych, natomiast charakteryzuje się dużą wchłanialnością wody i powietrza. Ziemia ogrodowa oraz torf ogrodniczy ma powszechne zastosowanie i cieszy się dużą popularnością jako podłoże dla roślin. Ziemia torfowa – występuje na bagnach torfowych. Zawiera obfitość składników mineralnych i niewiele rozłożonych roślin. Ziemia torfowa jest łatwa do rozpoznania– można ją ugniatać w dłoniach, niczym gąbkę. Posiada bardzo kwaśny odczyn.
Co powinniśmy wiedzieć o ziemi ogrodowej?
Woda
Jeśli doprowadzisz ziemię do kultury i będzie w niej wystarczająco dużo organizmów żywych oraz uzyska odpowiednią strukturę, ilość zatrzymywanej w ziemi wody będzie optymalna, a to co jest nadmiarem, będzie sprawnie odprowadzane do niższych pokładów, gdzie znajdują się wody gruntowe. W dobrej ziemi tworzą się trzy rodzaje wielkości porów/przestrzeni glebowych i każdy z nich ma inną funkcją wodną – małe bardzo mocno wiążą wodę, średnie ją zatrzymują, a duże pozwalają swobodnie przepływać.
Powietrze
To nim oddychają i korzenie roślin i organizmy żywe. Dwutlenek węgla, wydychany przez nie powinien łatwo wydostawać się z ziemi. Jeśli ziemia jest zbita, mówi się że nie może oddychać – to oznacza, że wymiana gazowa tlen-dwutlenek węgla jest utrudniona. Co ciekawe, w powietrzu glebowym znajduje się tyle azotu ile w powietrzu wokół nas czyli 78%, ale większość roślin nie może z niego korzystać – jedynie rośliny mające zdolność wiązania azotu z powietrza np. rośliny motylkowe, dzięki czemu są wykorzystywane jako zielone nawozy.
Zlecając nam wywóz śniegu lub transport śniegu, możecie być Państwo pewni, że wszyscy nasi pracownicy, posiadają niezbędny sprzęt i doświadczenie. Wywóz śniegu z placu, parkingu i drogi dojazdowej.
Temperatura
Ciemny kolor ziemi oznacza nie tylko, że jest żyźniejsza, ale także cieplejsza. Szybciej ogrzewa się na wiosnę, dzięki czemu rośliny wiosną szybciej i lepiej rosną.
Odczyn ziemi
Najkorzystniejszy jest odczyn lekko kwaśny w ogrodzie, bo większość roślin woli właśnie taki czyli około 6,5 pH. Jakie są odczyny ziemi? Bardzo kwaśna (pH 3), kwaśna (pH 4), umiarkowanie kwaśna (pH 5), słabo kwaśna (pH 6), słabo zasadowa, a właściwie neutralna (pH 7), zasadowa (pH8), silnie zasadowa (pH 9).
Składniki mineralne ziemi
Azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka czyli makroelementy oraz bor, molibden, żelazo, mangan, cynk, miedź i krzem – dostępne są roślinom, gdy są obecne jako jony, czyli w wersji przyswajalnej, rozpuszczone w wodzie glebowej. To z nich roślina buduje swoje liście, łodyżki, kwiaty i owoce. Te składniki są w naturalny sposób nieustająco dostarczane do ziemi, bo nieustająco uwalniają się z minerałów, czyli rozdrobnionej skały w wyniku wietrzenia. Gdy roślina obumrze, składniki mineralne znajdujące się w składzie wracają ponownie do ziemi.
Grubość warstwy ziemi dla roślin
Korzenie roślin do prawidłowego wzrostu potrzebują przestrzeni, która może być ograniczona różnymi czynnikami naturalnymi lub będącymi efektem popełnionych błędów. Dlatego jeśli nie wiesz, co oferujesz roślinom zapraszanym do swojego ogrodu, zaleca się przygotowanie głębokich dołków, aby przynajmniej dać im dobry start. Jeśli tego nie zrobisz, a nie masz dobrej ziemi, roślina będzie się męczyć i słabo rosnąć. Co może ograniczać jej wzrost? Wody gruntowe, skała, kamienie, niezbyt wystarczająca ilość dostępnego powietrza, zbite warstwy, przez które korzenie nie będą mogły się przebić.
Substancje organiczne/próchnica – rozłożona materia organiczna
Od ilości substancji organicznych zależy cała reszta składników w ziemi oraz jej żyzność. Część substancji organicznych rozłożonych i zmineralizowanych, wraca do obiegu – jest pobierana przez rośliny. Część pozostaje w ziemi i tworzy tzw. próchnicę trwałą, czyli stabilną urodzajną strukturę. To dlatego dokładanie kompostu nie poprawia struktury gleby od razu, ale dopiero z czasem, gdy jest robione systematycznie.
Struktura ziemi – najprostszy czynnik pozwalający na ocenę żyzności ziemi w Twoim ogrodzie.
Jeśli ziemia jest porowata i widzisz tworzące się gruzełki, to znak że ziemia jest urodzajna i będzie w niej dobrze rosnąć większość roślin. Nie będzie zalewana w czasie deszczu, nie będzie zastoin wody, a na wiosnę będzie szybko się ocieplać. Ziemia gliniasta jest zimna, zatrzymuje zbyt dużo wody, tworzy warstwy nieprzepuszczane, a w czasie suszy jest jak kamień. Ziemia piaszczysta nie zatrzymuje ani wody, ani składników odżywczych. W dużym uproszczeniu ziemię dzieli się na lekką i na ciężką. Ziemia lekka to taka, którą jest łatwo uprawiać i zaraz po deszczu (nie klei się) i gdy jest sucha, a ciężka to taka, która po deszczu klei się i rozmazuje, a w czasie suszy jest zbita i twarda. Żadna z nich nie jest korzystna dla roślin i twoim zadaniem jest doprowadzenie ich do kultury czyli do stanu gliniasto-piaszczystego z dodatkiem próchnicy/materii organicznej.